Preşedintele american Donald Trump a ameninţat luni ţările NATO că nu le va ajuta dacă vor cere acest lucru, ju
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat luni ţările NATO că nu le va ajuta dacă vor cere acest lucru, justificându-şi poziţia prin faptul că acestea nu au susţinut operaţiunea sa militară împotriva Iranului.
„Italia s-a comportat foarte urât. Germania s-a comportat foarte urât. NATO nu ne-a fost alături.
Cheltuim sute de milioane de dolari pe an pentru a-i apăra de Rusia, iar apoi ei ne spun: «Preferăm să nu vă ajutăm». Ce prostie să spui așa ceva!
Pentru că și noi le putem spune asta dacă vrem, și s-ar putea să o facem”, a declarat preşedintele american în cursul unui schimb de idei cu presa în Biroul Oval.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Donald Trump va participa la următorul summit al celor 32 de ţări membre ale Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) care va avea loc în Turcia, în luna iulie.
Editor : M.C

COMMENTS