Cuprins:Despre vânzarea de acțiuni la CEC Bank"În fiecare caz se va face o analiză""Nu știu vreun stat să-și v&ac
Alexandru Nazare a explicat ce înseamnă vânzarea unor acțiuni ale companiilor de stat pe bursă. Ministrul Finanțelor spune că înainte de orice decizie privitoare la vânzarea unor acțiuni se vor face analize serioase pe fiecare zonă în parte.
Subiectul a produs o serie de reacții. PSD a anunțat că se opune afirmând că va iniția o lege prin care privatizările de companii profitabile să fie interzise.
Printre posibilele companii aflate în această situație se numără CEC Bank, Hidroelectrica sau Romgaz.
Despre vânzarea de acțiuni la CEC Bank
„De principiu, un IPO (n.r. Ofertă Publică Inițială) nu înseamnă o vânzare a unor active, înseamnă o vânzare a unui pachet minoritar de acțiuni. Acolo e o listă exploratorie, e posibil să avem companii sau societăți de stat care să apară în listă sau să apară altele noi, decizia se va lua pe o listă pe care avem analiza fundamentată. Personal consider că este oportun să explorăm posibilitatea de a face IPO-uri acolo unde analiza economică ne arată că e o decizie oportună. Și cred că n-ar trebui să ne ferim să folosim piața de capital din România, care are nevoie de astfel de instrumente, să facem acest lucru. În ce măsură se va face și prin ce metodă – aceste lucruri derivă din analize premergătoare notei-concep prezentată în spațiul public.”, a explicat ministrul la TVR.
„În fiecare caz se va face o analiză”
Alexandru Nazare spune că se va face o analiză pentru fiecare caz în parte.
„Despre vânzarea unor pachete minoritare la Hidroelectrica și Romgaz. Există într-adevăr în acea listă mai multe companii pentru care există IPO-uri propuse. Acxele companii merg bine, e adevărat, și sunt companii importante. În fiecare caz se va face o analiză. Dacă acea analiză va infirma ceea ce scrie în nota-concept, nu vom merge mai departe. Dacă va confirma, probabil că vom merge mai departe.”, a mai spus Nazare.
„Nu știu vreun stat să-și vândă Banca de Investiții și Dezvoltare”
Pe listă au apărut și Exim Bank și Bănca de Investiții și Dezvoltare.
„Eu nu știu vreun stat să-și vândă Banca de Investiții și Dezvoltare (BID), pentru că BID are alt rol, nu este o bancă. Noi am încercat să-i dăm BID-ului un rol mult mai activ: să creeze fonduri de investiții, să mobilizeze capital privat, să creeze scheme de susținere pentru IMM-uri. În cazul Exim Bank, treaba sa este să ajute exportul, acesta este mandatul pe care l-a primit Exim Bank din partea Ministerului de Finanțe. Și a primit niște bani pentru internaționalizarea companiilor românești. Dacă companiile românești vor să investească în regiune nu au o garanție, avem nevoie de astfel de instrumente. Și ăsta este mandatul Exim Bank care trebuie să-și facă treaba. O vânzare de pachet de acțiuni se face pe baza unei analize. Când vom face acea analiză legată de orice companie, atunci o vom anunța. Eu vreau să avem analizele pregătite înainte de a face anunțurile.”, a încheiat Ministrul Finanțelor.
Cei mai probabili candidați
Listări noi
– CEC Bank pentru o listare nouă, iar la Hidroelectrica și Romgaz se vor putea lista noi pachete. Listări noi CEC Bank – evaluată la 5,4 miliarde de lei. Statul deține 100% din acțiuni, compania are deja pe bursă pachete de obligațiuni.
-România are încă două bănci: Eximbank – ce deține Banca Românească, plus Banca de Investiții și Dezvoltare, creată în 2023 (nu se spune nimic despre aceasta), potrivit Libertatea.
-Aeroporturi București – evaluată la 5,5 miliarde de lei, dar Fondul Proprietatea are un pachet de 20% din acțiuni și este în proces cu statul pentru o majorare de capital din 2021. Listarea nu se poate face până la clarificarea situației
-Administrația Porturilor Constanța – evaluată la 1,45 miliarde de lei. Fondul Proprietatea deține 20% din titluri și le poate lista fără acordul statului, așa cum a făcut în cazul Hidroelectrica.
-Salrom – evaluată la 616 milioane de lei. Fondul Proprietatea deține 49% din companie. Listarea este condiționată de auditul rezervelor, dar compania este blocată după dezastrul de la salina Praid.
-Loteria Română – evaluată la 600 de milioane de lei. Listarea este considerată prea mică și este propusă pentru un al doilea val, în 2027.
– Imprimeria Națională – evaluată la 672 de milioane de lei. Statul deține 100% din acțiuni, iar compania este monopol de stat, astfel că este vulnerabilă la deciziile politice. Nu există termen pentru listare, este necesară o analiză suplimentară.
-CupruMin – aceasta deține zăcământul de la Roșia Poieni, cel mai mare din Europa. O evaluare contabilă a companiei este la 198 de milioane de lei, dar zăcământul în sine valorează mult mai mult. Compania nu va fi listată, ci se caută un partener strategic. În acest an se va face un audit al rezervelor, iar partenerul va fi ales în 2027.
-Uzina Mecanică Cugir/filială a Romarm – evaluată la 601 milioane de lei. Compania poate beneficia de creșterea cheltuielilor militare la 2,5% din PIB, dar fondurile de pensii nu pot investi în industria de apărare, astfel că este nevoie de modificarea legislației. Un orizont pentru listare este 2027-2028.
-Poșta Română – evaluată la 697 de milioane de lei. Datoriile companiei s-au redus de la 1,45 miliarde la 573 milioane de lei, iar aceasta are 5.600 de unități poștale. Cu toate acestea, are obligația furnizării de serviciu universal, o constrângere structurală. Statul deține 93,52%, iar Fondul Proprietatea are 6,48%.
Listări secundare
Companii aflate deja pe bursă
-Hidroelectrica – evaluată pe bursă de investitori la 65,85 miliarde de lei. Statul are 80% din acțiuni, iar o listare a unui pachet de 10% poate aduce la buget în jur de 6,7 miliarde de lei, în timp ce statul păstrează 70% din acțiuni. Aceasta este „prioritate maximă” pentru acest an, conform documentului.
-Romgaz – evaluată pe bursă la 44,7 miliarde de lei. Statul are 70% din acțiuni. Documentul vorbește de o listare a unui pachet de 5-7% în trimestrul al treilea din acest an. Statul poate strânge între 2,2 și 3,1 miliarde de lei.
-Nuclearelectrica – evaluată pe bursă la 19,85 miliarde de lei. Statul deține 82,5% din titluri și poate vinde 5%. Totuși, listarea este amânată, deoarece compania are în plan investiții masive, precum modernizarea Reactorului 1 de la Cernavodă și reactoarele modulare de la Doicești.
-Transelectrica – evaluată la 7,17 miliarde de lei. Statul deține 58,69% din companie, o listare ar însemna un spațiu foarte mic, până la 51%, pentru că statul vrea să mențină controlul la companie, aceasta fiind de importanță strategică.
-Transgaz – evaluată la 16,52 miliarde de lei, statul deține 58,51% din acțiuni. La fel ca la Transelectrica, spațiul este limitat. Documentul menționează că societatea este un beneficiar major al proiectului Neptun Deep, prin care Petrom și Romgaz vor scoate gaze din Marea Neagră. O listare trebuie făcută corelat cu calendarul de producție. Statul poate lista 5%.

COMMENTS